Druk offsetowy – Drukarnia Silion

Druk offsetowy jest techniką tzw. druku płaskiego, co oznacza, iż poszczególne elementy matrycy drukarki offsetowej znajdują się na jednakowym poziomie. Druk ten wykorzystuje zatem zjawisko wzajemnego odpychania się czynników niedrukujących i drukujących. Za pomocą tej technologii możliwe jest realizowanie wydruków względnie tanio i szybko. Szczególnie ma to zastosowanie w przypadku dużej ilości odbitek.

Matryca wykorzystywana w druku offsetowym jest wykonana z lekkiego aluminium. Założona jest na cylindrze i przekazuje obraz projektu na bęben pokryty gumą. Z bębna obraz przenoszony jest na określone podłoże np. papier kredowy. Druk offsetowy pozwala uzyskiwać szybkie i tanie realizacje na bardzo różnorodnych materiałach, w tym papierach powlekanych, offsetowych czy kartonach. Proces drukowania offsetowego polega na unieruchomieniu w cylindrze formowym formy drukowej. Następnie przy pomocy obciągu gumowego, farba z formy przenoszona jest na podłoże. Docisk stalowego cylindra pozwala wspomóc cały zabieg, utrwalając nadruk.

Sama w sobie forma drukowa wykorzystywana w druku offsetowym wymaga specjalnej obróbki dla uzyskania oczekiwanych efektów nadruku. Specjalistyczne farby są tutaj maziste i olejowe, a co za tym idzie niezwykle intensywne. Z tego powodu nadruki wykonane tą techniką są wyjątkowo dokładne. Jest to rewelacyjne rozwiązanie wykorzystywane do druku katalogów, ulotek, książek, map i wielobarwnych materiałów.